Monitory medyczne to niezwykle ważny sprzęt użytkowany w medycynie podczas badań czy diagnostyki. Parametry, jakie powinien mieć monitor określone są przez Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej. Rozporządzenie jasno precyzuje rozmiar monitora medycznego, rozdzielczość, jasność, a także zgodność z medycznym standardem DICOM.
Czym jest DICOM?
To skrót od angielskiego Digital Imaging and Communications in Medicine, czyli Obrazowanie Cyfrowe i Wymiana Obrazów w Medycynie. Jest to sposób ujednolicenia kryteriów niezbędnych do spełnienia przez sprzęt medyczny. DICOM stał się gwarantem kompatybilności wszelkich sprzętów medycznych działających w obrębie oddziałów radiologii oraz szpitala. Dzięki DICOM dane zachowują wysoką jakość i czytelność obrazu. Do obsługi DICOM potrzebny jest odpowiedni sprzęt i oprogramowanie.
Rodzaje monitorów medycznych
Monitory do diagnostyki to urządzenia monochromatyczne, jak i z kolorowymi matrycami o rozdzielczościach w przedziale od 1 MP do 5 MP. Dostępne w opcjach z jednym bądź wieloma panelami. Charakteryzuje je stabilną, wysoką jakością obrazu oraz wiernym odwzorowaniem go. Monitory medyczne przeznaczone do diagnostyki przeznaczone są do radiologii ogólnej oraz badań typu tomografia czy angiografia. Drugim rodzajem są monitory przeglądowe, które przeznaczone są do medycznego obrazowania w szpitalach. Ta wersja zapewnia spójną i idealnie możliwość podglądu obrazu w środowisku szpitalnym. Monitory medyczne przeglądowe i diagnostyczne są zgodne z normą DICOM.