Ledax

Wszelkie akcesoria przydatne dla biur i gabinetów

Ile kosztuje ryza papieru?

Ile kosztuje drukowanie? Większość osób odpowiadająca na to pytanie od razu skojarzy je z kosztem toneru i to zarówno w czarnej, jak i kolorowej odsłonie. Żeby jednak dokładnie określić, z jakim wydatkiem będzie się miało do czynienia, trzeba też zdawać sobie sprawę z ceny papieru.

Jedna ryza – mało, czy dużo?

I tutaj pojawiają się pierwsze schody. W większości dużych marketów, papier do drukowania kupuje się na skrzynki. Oczywiście można go też zakupić w ryzach, ale z reguły ich znalezienie w sklepie jest dużo trudniejsze. Żeby dokładnie obliczyć, jak cena danej skrzynki przedkłada się na koszt ryzy, wartość tą należy podzielić przez pięć. W jednym, dużym opakowaniu znajdziemy aż 2500 kartek. Z kolei jedna ryza to „zaledwie” 500 kartek.

Liczy się format

Na cenę papieru duży wpływ ma również format, choć – żeby było ciekawiej – podział ten nie jest aż taki prosty. Ryza standardowego papieru (format A4) to koszt około 10 złotych za sztukę. W przypadku formatu A3, wartość ta znacznie wzrasta, bo aż do 30 złotych za 500 kartek. Ryza papieru w formacie A5 jest najtańsza (zobacz: https://biurwa.pl/papier-biurowy). Za jedną sztukę można zapłacić zaledwie 7 złotych, choć zdarza się, że cena ta znacznie wzrasta.

Co jeszcze warto uwzględnić?

Oczywiście nie są to jedyne czynniki, decydujące o koszcie jednej ryzy papieru. Warto też zwrócić uwagę na jego biel i oczywiście gramaturę. Im lepsze parametry kolorystyczne i wagowe, tym – rzecz jasna – dana ryza będzie kosztować więcej.

Podsumowując, cena nie powinna być nigdy jedynym czynnikiem decydującym o wyborze papieru. Zwłaszcza, że jego rodzaj będzie miał kolosalne znaczenie w kontekście jakości wydruku.