Ledax

Wszelkie akcesoria przydatne dla biur i gabinetów

Porządny papier fotograficzny – na które parametry zwrócić uwagę?

Wysokiej jakości papier fotograficzny jest gwarancją ładnych i wytrzymałych wydruków, dlatego też nigdy nie warto na nim oszczędzać. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę, wybierając solidny papier do zdjęć.

Gradacja i gładkość

Gradacja papieru fotograficznego to nic innego jak oczywiście jego kontrast. W dzisiejszych czasach na półkach sklepowych dominuje przede wszystkim papier jednogradacyjny, który niestety nie pozwala na idealne dostosowanie kontrastu. Najbardziej wymagający użytkownicy powinni postawić na papier zmiennogradacyjny, który jak sama nazwa wskazuje pozwala uzyskać wiele różnych efektów. Gładkość papieru fotograficznego ma wpływ przede wszystkim na dokładność zdjęć. Na gładkim papierze poszczególne detale są zdecydowanie lepiej odwzorowane.

Odczyn i rozdzielczość papieru

Jeżeli chodzi o odczyn, to producenci bardzo rzadko podają ten parametr, co nie oznacza wcale że nie warto zwracać na niego uwagę. Na rynku można znaleźć papier fotograficzny o odczynie kwaśnym albo bezkwaśnym, który niestety ulega szybszej degradacji (zobacz dobry przykład na stronie Biurwa). Każdy producent na swoim papierze fotograficznym podaje także najlepszą wartość rozdzielczości, która pozwala uzyskać wydruki wysokiej jakości. Pamiętać należy oczywiście o tym, aby rozdzielczość porównać do specyfikacji swojej drukarki. Warto wspomnieć także i o tym, że fotograficzny papier może mieć różną jasność. Szarawa barwa niestety negatywnie wpływa na jakość wydruków.