Ledax

Wszelkie akcesoria przydatne dla biur i gabinetów

Jak uporządkować nasze dokumenty?

W związku z obecną sytuacją na świecie zmuszeni jesteśmy do pozostania w domu. To doskonała okazja, żeby zrobić gruntowne porządki. Warto wygospodarować choć trochę czasu na posegregowanie naszych domowych dokumentów.

Porządki krok po kroku

Na początku wyjmijmy wszystkie dokumenty. I podzielmy je na poszczególne kategorie. Pozbądźmy się wszystkich zbędnych panierów, na przykład wyblakłych paragonów, starych instrukcji obsługi czy umów, które już dawno straciły ważność.

Kolejny etap to podzielenie wszystkich dokumentów na poszczególne kategorie mogą to być na przykład dokumenty dotyczące:

  • finansów,
  • mieszkania,
  • samochodów
  • dokumenty osobiste,
  • książeczki zdrowia.

Oczywiście ten podział jest jedynie orientacyjny. Każdy powinien wypracować własny system segregowania dokumentów.

Jak utrzymać porządek?

Posegregowane dokumenty warto odpowiednio archiwizować. Pomogą nam w tym kolorowe segregatory oraz skoroszyty. Każdy skoroszyt plastikowy warto starannie opisać, dzięki temu poszukiwanie dokumentów będzie zdecydowanie szybsze i prostsze. Możemy też pomóc sobie kolorami. Na przykład w niebieskich skoroszytach trzymać dokumenty dotyczące zdrowia, a w zielonych auta. Żeby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów warto przeglądać nasze domowe dokumenty regularnie. Dzięki temu zawsze znacznie łatwiej nam będzie utrzymać porządek. Dodatkowo te najważniejsze warto skserować i trzymać w osobnym segregatorze. To znacznie ułatwi sprawę, gdy któryś z oryginałów zginie lub zostanie zniszczony.